Testy odsłuchowe – czy jesteśmy podatni na manipulację?

Testy odsłuchowe – czy jesteśmy podatni na manipulację?

Testy odsłuchowe – czy jesteśmy podatni na manipulację? 1718 1289 Kino Domowe

Ślepe testy – jak działają i czy mają sens?

Testy odsłuchowe w branży audio: czy są wystarczająco dobre?
Sean Olive

W ostatnim wydarzeniu wystawy ALMA 2021, któremu przewodniczył dr Sean Olive (Harman International), udział wzięli: dr Wolfgang Klippel (Klippel GmbH), Don Keele (DBK Associates and Audio Artistry) oraz dr Mead Killion (Etymotic Badania ).

Sean Olive omówił sposoby przeprowadzania kontrolowanych testów odsłuchowych, aby wyniki były dokładne, rzetelne i znaczące. Przedstawił dowody doświadczalne pokazujące, że zarówno przeszkoleni, jak i niewytrenowani słuchacze preferują najdokładniejsze głośniki oparte na zestawie kompleksowych pomiarów bezechowych. Pod względem kosztów i wydajności preferowani są przeszkoleni słuchacze, ponieważ udzielają bardziej krytycznych, dokładnych i wiarygodnych odpowiedzi niż słuchacze nieprzeszkoleni.

Wykorzystując słuchaczy z różnych kontynentów i krajów w tym m.in. japońskich, chińskich i amerykańskich, jego dotychczasowe badania wskazują, że preferowane jest dokładne odtwarzanie dźwięku bez względu na kulturę czy wiek. Nawet pokolenie Y preferuje bezstratne formaty audio od MP3 o niskiej przepływności i dokładne, precyzyjnie brzmiące głośniki, gdy ma możliwość porównania ich z gorszymi produktami. Olive stwierdził, że ​​te kategorie produktów audio, które najbardziej potrzebują lepiej kontrolowanych testów odsłuchowych, to audio samochodowe, słuchawki i profesjonalne instalacje audio.

Don Keele zrecenzował artykuł opublikowany w magazynie „Stereophile” w lutym 1988 roku dotyczący badania przeprowadzonego przez Wharfedale, w którym identyczne głośniki z maskownicami w różnych kolorach były oceniane przez trzy grupy po 30 studentów każda. Zaskakującym rezultatem było to, że na pozorną barwę głośnika wpłynął kolor samej tkaniny maskownicy. Oceniono, że czerwone głośniki oferują lepszy bas. Niebieskie głośniki zostały ocenione jako mające największą klarowność i otwartość. Kolumny w kolorze żółtym były odbierane jako głośniejsze i mające więcej wysokich tonów. Zielone głośniki zostały ocenione jako równo wyważone.