Amerykański serwis wziął na warsztat najnowszy projektor laserowy JVC DLA-NZ9. Oto czego można się spodziewać po nowym rzutniku do kina domowego od JVC.
Poniżej obszerne fragmenty recenzji – całość na łamach Sound & Vision.
„Na pierwszy rzut oka JVC DLA-NZ9 (dostępny jako model DLA-RS4100) wydaje się być klonem wcześniejszego NX9. Obudowa jest prawie identyczna — dopóki nie przyjrzysz się dokładnie i nie zobaczysz filtrów wlotowych układu chłodzenia projektora, które są znacznie większe niż te stosowane w NX9.
Maszyna jest wyposażona w ten sam 18-elementowy szklany obiektyw 100 mm i 3 natywne panele D-ILA trzeciej generacji 4K (4096 x 2160 pikseli) co jego poprzednik, ale na tym podobieństwa się kończą. W odróżnieni od zeszłorocznej serii, projektory mają laserowe źródło światła zamiast tradycyjnego – lampowego. Zastosowano w nim nowe diody laserowe BLU-Escent, które są bardziej kompaktowe od tych znanych z flagowego modelu RS4500. Nadal zapewnia tę samą nieskalibrowaną moc szczytową 3000 lumenów, z okresem tzw. half-life wynoszącym 20 000 godzin w trybie wysokiej jasności lasera.”
Projektor 8K
Dwa wejścia HDMI w rzutniku DLA-NZ9 są wersji HDMI 2.1 (pełne 48 Gb/s – zalecane są dobrej klasy kable HDMI 8K) z ochroną treści HDCP 2.3. Oznacza to kompatybilność z wideo w rozdzielczości 8K z prędkością do 60 klatek na sekundę i 4K do 120 klatek na sekundę — ten ostatni format jest teraz obsługiwany przez nowe konsole do gier PlayStation 5 i Xbox Series X. Zarówno NZ9, jak i nowy DLA-NZ8 są wyposażone w 8K e-ShiftX, ewolucję systemu 8K e-Shift firmy JVC. System wykorzystuje czterokierunkową zmianę, która adresuje poszczególne piksele w sygnałach wejściowych 8K bez skalowania (z kolei NX9 nie akceptował natywnego sygnału 8K i używał dwukierunkowego przesunięcia funkcji 8K e-Shift, które nie odpowiadało wyświetlaczowi o pełnej rozdzielczości 8K.) Piksele z 8K e-ShiftX nadal nieznacznie nakładają się ze względu na użycie siłownika optycznego, ale biorąc pod uwagę ogromną gęstość pikseli obrazu 8K, trudno mi uwierzyć, że istniałaby jakakolwiek widoczna różnica między tym systemem, a natywnym chipem obrazowania 8K – coś, co jeszcze nie istnieje w projekcji kinowej.
Pokrycie kolorów
Pokrycie natywnej gamy kolorów przez silnik światła laserowego DLA-NZ9 było podobne do tego, co mierzyłem w innych projektorach wykorzystujących ideę niebieskiego lasera. Pokrycie Rec. 709 (standardowa gama kolorów HDTV) było zgodne z oczekiwaniami w 100 procentach. Po zamontowaniu filtra kolorów udało mi się osiągnąć 98% pokrycia DCI-P3 — podobnego do pokrycia w poprzedniej serii NX.
Kiedy zmierzyłem pokrycie DCI-P3 (w kontenerze BT.2020) w trybie bez aktywnego filtra – DLA-NZ9 wynik wypadł nieco blado (oznaczonym jako BT2020 [Normal] w menu profilu kolorów) uzyskaliśmy pokrycie 87 procent.
Pokrycie kolorów
Pokrycie natywnej gamy kolorów przez silnik światła laserowego DLA-NZ9 było podobne do tego, co mierzyłem w innych projektorach wykorzystujących ideę niebieskiego lasera. Pokrycie Rec. 709 (standardowa gama kolorów HDTV) było zgodne z oczekiwaniami w 100 procentach. Po zamontowaniu filtra kolorów udało mi się osiągnąć 98% pokrycia DCI-P3 — podobnego do pokrycia w poprzedniej serii NX.
Kiedy zmierzyłem pokrycie DCI-P3 (w kontenerze BT.2020) w trybie bez aktywnego filtra – DLA-NZ9 wynik wypadł nieco blado (oznaczonym jako BT2020 [Normal] w menu profilu kolorów) uzyskaliśmy pokrycie 87 procent.
Kontrast JVC DLA-NZ9
JVC wymienia współczynnik kontrastu NZ9 jako natywny 100 000:1 (bez przyciemniania laserowego) i nieskończony z przyciemnianiem (w oparciu o wyłączenie lasera w celu uzyskania pełnej czarnej klatki). Przeprowadziłem pełne testy kontrastu i stwierdziłem, że natywny kontrast przy pełnej mocy wyjściowej bez zamknięcia przysłony wynosi około 28 000:1 przy minimalnym rzucie i bliższy 50 000:1 przy najdłuższym rzucie (nieskalibrowany obraz). Maksymalny natywny kontrast przy całkowicie zamkniętych obydwóch przesłonach i projektorze w najdalszym rzucie wynosił około 123 000:1, ale nawet przy minimalnym rzucie projektor nadal mógł dostarczać blisko 100 000:1.
Po włączeniu przyciemniania laserowego kontrast znacznie wzrósł, „Tryb 1” osiągnął blisko 470 000:1, zaś „Tryb 2” osiągnął około 560 000:1. W przypadku flagowego modelu – „Tryb 2” na RS4500 przeszedłby do pełnego zaciemnienia podczas wyświetlania pełnego czarnego pola. W przypadku projektora DLA-NZ9 już tak nie jest. Może to zostać rozwiązane w przyszłym oprogramowaniu, chociaż nie otrzymałem tego potwierdzenia od JVC. Zaciemnienia nadal wyglądały na bardzo ciemne i każdy mógłby być łatwo oszukany, myśląc, że projektor wyświetla pełną czerń. Laserowe przyciemnianie DLA-NZ9 również nie wykazało agresywnej tendencji DLA-RS4500 do zaciemniania obrazów, które powinny być widoczne podczas bardzo ciemnych scen. To był prawdopodobnie mój największy problem z przyciemnianiem laserowym RS4500 i zdecydowanie poprawił się w tej nowej implementacji.
Ocena JVC DLA-NZ9
Podsumowując, najważniejsze pytanie dla mnie brzmi: czy nowe projektory JVC są warte zachodu, jeśli posiadasz już jeden z poprzednich modeli serii NX?
Nowy DLA-NZ9 bez wątpienia dostarcza lepiej wyglądający obraz niż mój DLA-NX9. A ja już myślałem, że NX9 jest jednym z najlepszych projektorów w dowolnym przedziale cenowym. Ponownie, różnica nie była aż tak widoczna jak „dzień i noc”, ale były znaczne różnice, jeśli chodzi o definicję, kontrast i głębię obrazu. DLA-NZ9 oferuje również wyższą moc światła, cichszą pracę i obsługę prawdziwego 8K (nie wspominając o rozdzielczości 4K/120 Hz do gier), jeśli kiedykolwiek stanie się to opcją dla konsumentów. I wiem, że silnik światła laserowego projektora znacząco przeżyje tradycyjną lampę projektową, więc jako długoterminowy projektor jest z pewnością lepszą decyzją.
Ostatecznie należy porównać skromną poprawę jakości obrazu ze znacznym wzrostem funkcji. Nie sądzę, by ktokolwiek dokonujący modernizacji pożałował tej decyzji, a ja już zdecydowałem się na sam skok, zastępując swój własny NX9 nowym NZ9. A trudno o lepszą rekomendację. Jeśli nowy projektor JVC DLA-NZ9 zapewnia moc światła, której potrzebujesz dla swojego rozmiaru ekranu – nie przychodzi mi do głowy inny projektor, który oferuje lepszą ogólną jakość obrazu w cenie zbliżonej do 125 000 PLN.