Sony VPL-VW790ES projektorem roku 2021 Sound & Image

Sony VPL-VW790ES projektorem roku 2021 Sound & Image

Sony VPL-VW790ES projektorem roku 2021 Sound & Image 732 450 Kino Domowe

Największy australijski magazyn branżowy, poświęcony technice audio-video ogłosił listę najlepszych urządzeń roku 2021. Zdaniem redakcji w kategorii projektorów domowych w cenie powyżej 45 000 zł najlepszym okazał się rzutnik laserowy – Sony VPL-VW790ES.

Gorsze klasy projektory domowe, oferujące Ultra Wysoką (UHD) rozdzielczość osiągają efekt 4k wymaganej liczby pikseli poprzez efekt przesunięcia pikseli o niższej rozdzielczości. W skutek szybkiego przesunięcia się paneli (niezauważalnego procesu dla ludzkiego oka), na ekranie widzimy znacznie większą ilość pikseli niż jest w rzeczywistości.
Model VW790ES firmy Sony jest natywnym projektorem 4K i przejdźmy do sedna – dostarcza najlepszy obraz, jaki kiedykolwiek widzieliśmy.
Rzutnik Sony VPL-VW790ES wykorzystuje autorską technologię SXRD firmy Sony. Dodatkowo korzysta z technologii Sony wykorzystującej diodę laserową, jako źródło światła.

Zalety w porównaniu z konwencjonalnymi lampami to długa żywotność, notowana na 20 000 godzin, a także możliwość szybkiej regulacji jasności. Jego natywna rozdzielczość jest właściwie trochę wyższa niż UHD, ponieważ wynosi 4096 × 2160 pikseli. Dysponuje fabrycznymi nastawami przycinającymi obraz, ucinając niepotrzebne pikseli po lewej i prawej stronie, dzięki czemu działa jak natywny 3840 × 2160. W końcu tej rozdzielczości większość ludzi będzie używać. Chyba że zdecydują się użyć  anamorficznego wsparcia dla obrazu o stałej wysokości.

projektor Sony VPL-VW790ES produkt roku

Sony deklaruje jasność na 2000 lumenów i twierdzo, że projektor ma nieskończony kontrast w trybie „Dynamiczny” . Aby to osiągnąć wykorzystuje zarówno aktywną przysłonę, jak i regulację mocy laserowego źródła światła. Po to, aby zmaksymalizować jakość. Sony VPL-VW790ES to stosunkowo duży projektor – około pół metra na szerokość i głębokość. A także ponad 200mm wysokości. Do tego waży 20kg.

I chociaż VW790ES to produkt premium, to najwyższym modelem w roku 2021 będzie nadchodzący model Sony „Bestia” VPL-GTZ380. Którego oczekiwana cena wyniesie ok. 300 000 zł. Wybrany przez nas projektor roku – VW790ES z pewnością również nie należy do najtańszych,  jednak może on dostarczyć spektakularne obrazy dla dedykowanych sal kinowych i kina domowe najwyższego kalibru. Kolory są cudownie naturalne, a poziomy czerni należą do najlepszych, jakich doświadczyliśmy od projektora domowego – i to przy włączonej lampie
o mocy pełnej jasność.

Możesz dostroić jasność światła w sposób płynny do około 50% jasności. Balansując i równoważąc poziom jasności i czerni. Dopasowując do swojego środowiska pracy.

Jeśli chodzi o rozdzielczość, to na planszach testowych wyświetlających jednopikselowe linie wychwyciliśmy każdy, najdrobniejszy piksel. Każdy z nich był ostry i wykraczał poza to co widzimy w tańszych modelach. Jeśli szukasz wysokiej jakości do swojej salki kinowej w domu – nie szukaj dalej.