Showroom Krix – sala kinowa high end

Showroom Krix – sala kinowa high end

Showroom Krix – sala kinowa high end 1280 720 Kino Domowe

Immersyjny pokój kinowy nowej generacji

Kiedy przyszedł czas na modernizację i wyposażenie naszego pokoju demonstracyjnego Krix, chcieliśmy pokazać, co można osiągnąć w pokoju średniej wielkości z systemem dużej liczby kanałów. Chcieliśmy pokazać jak może brzmieć immersyjny system kinowy. Można śmiało powiedzieć, że wyniki zaskoczyły nawet nas.

Co to jest system z dużą liczbą kanałów? Cóż, zazwyczaj jest to system głośników, który wykracza poza tradycyjne formaty 5.1 i 7.1. Dochodząc nawet do 34 dyskretnie zasilanych głośników. Dodanie głośników zapewnia wyższy poziom rozdzielczości przestrzennej – umożliwiając stopniowe umieszczanie dźwięków w całym pomieszczeniu. Im więcej głośników, tym więcej przestrzennych wskazówek otrzymasz ze ścieżki dźwiękowej filmu, zwiększając Twoje zanurzenie się w tym, co dzieje się na ekranie.

[movedo_single_image image=”168″]

Przykładem tego może być film Dolby Atmos „Unbroken”, który zademonstrowaliśmy podczas pierwszego na świecie ustawienia 24.10.10, które odbyło się w zeszłym roku podczas Melbourne International HiFi Show. W pierwszej scenie filmu, co może być szokiem dla zmysłów, wokół samolotu bombowego B-24 Liberator lecącego wysoko nad wyspami Pacyfiku, zaczynają eksplodować pociski przeciwlotnicze.

W typowym systemie 5.1 efekty dźwiękowe eksplodujących pocisków można usłyszeć w przednich głośnikach, razem z dwoma bocznymi głośnikami surround. Już samo to może być bardzo imponującym przeżyciem. W systemie 24.10.10 te efekty dźwiękowe można umieścić wokół siebie w dowolnym z 34 głośników umieszczonych dookoła miejsca do siedzenia. Możesz usłyszeć i poczuć dokładnie, gdzie każdy pocisk wybucha w przestrzeni.

Kiedy więc postanowiliśmy ulepszyć nasz pokój demonstracyjny 7.1.4 Krix, chcieliśmy odtworzyć to uczucie zanurzenia i osiągnąć ten sam wysoki poziom rozdzielczości przestrzennej, którego doświadczyliśmy na pokazie. Efektem końcowym jest pokój demonstracyjny z największą liczbą kanałów w Australii. 15.4.8… piętnaście głośników nausznych, cztery subwoofery i osiem głośników górnych.

[movedo_single_image image=”164″]

Sercem systemu jest Trinnov Altitude32 – cyfrowy procesor obsługujący wszystkie połączenia i przetwarzający ścieżkę dźwiękową – dynamicznie rozmieszczając dźwięk w całym pomieszczeniu. Dokładnie mierzy również reakcję akustyczną głośników w pomieszczeniu i koryguje interakcje w pomieszczeniu, które mają wpływ na pasmo przenoszenia, odpowiedź impulsową i problemy z fazą. Rezultatem jest wyższa zrozumiałość, lepsze obrazowanie i jednolite pole dźwiękowe wokół słuchacza.

Zestaw głośników MX-30 z serii dedykowanych dla kina domowego serii MX był oczywistym wyborem dla przedniej sceny dźwiękowej – mieszczącej wszystkie trzy przednie głośniki i dwa subwoofery do kina domowego za ekranem, zajmując mniej niż 350 mm głębokości pomieszczenia. Każdy lewy, środkowy i prawy moduł zawiera 15-calowy przetwornik średniotonowy i przetwornik kompresyjny dołączony do zaprojektowanej przez Krix tuby o stałej kierunkowości. Każdy z pasywnych subwooferów zawiera 18-calowy przetwornik. Wydajność na poziomie kinowym bez uszczuplania pomieszczenia.

[movedo_single_image image=”166″]

Chcieliśmy, aby wszystkie głośniki surround i górne były skierowane w stronę głównej pozycji odsłuchowej, gdzie to możliwe – a także chcieliśmy, aby te głośniki były umieszczone w ramie 170 mm, którą budowaliśmy, aby ukryć głośniki i izolację akustyczną. Opracowaliśmy to, co nazywamy kodem „Phonix 30” – komponenty Phonix umieszczone w dłuższej, cieńszej obudowie o kącie 30 stopni. W przyszłości to rozwiązanie prawdopodobnie ujrzy światło dzienne.

Aby uzyskać bardziej równomierne basy w całym pomieszczeniu, umieściliśmy dwa pojedyncze 15-calowe subwoofery w przeciwległych rogach z tyłu pomieszczenia. Pomogło to zwiększyć ciśnienie w pomieszczeniu od tyłu i przezwyciężyć braki w basie, które doświadczaliśmy w przednim rzędzie siedzeń.

Czym to wszystko napędziliśmy? Cóż, na obecnym etapie kwestia ta jest w toku. Przy tak krótkim czasie budowy zaopatrzyliśmy się w każdy wzmacniacz, jaki mogliśmy znaleźć w fabryce Krix. Ponieważ projektowanie naszych własnych wzmacniaczy Krix trwa trochę dłużej niż planowano, ze względu na ulepszenia projektu i funkcji, wkrótce te elementy zapewne wymienimy.

[movedo_single_image image=”167″]

Patrząc na kwestie video, za projekcję odpowiada projektor 4K Sony VPL-VW260ES (4K) oświetla 130-calowy 16: 9 OzTheatre Majestic akustycznie transparentny ekran. Sony jest podłączony do procesora Trinnov Altitude32 przez odtwarzacz Blu-ray Oppo 205 UHD. Do siedzenia zdecydowaliśmy się na siedem rozkładanych foteli RowOne Cinema, wyposażonych w chłodziarki do napojów i oświetlenie LED.

Efektem końcowym jest doświadczenie kina domowego, które w pełni angażuje i absorbuje widza w filmie. Podczas oglądania „Cichego miejsca” można usłyszeć obcych poruszających się nad głowami z przerażającą siłą i precyzją. Wytrawni entuzjaści kina domowego komentują, że nigdy nie doświadczyli takiej intensywności podczas filmu. Moc, precyzja, klarowność, głębia, przestronność, szczegółowość… wszystko to składa się na pokój demonstracyjny, z którego jesteśmy bardzo dumni.

[movedo_single_image image=”169″]

Zestawienie sprzętowe:

Głośniki przednie i subwoofery: MX-30
Głośniki na poziomie uszu: Phonix 30 x 6, Phonix Flat x 6
Głośniki nad głowami: Phonix 30 x 6, Phonix Flat x 2
Subwoofery: 15″ passive Krix subwoofer x 2
Procesor kinowy: Trinnov Altitude 32
Końcówki mocy: Różne
Źródło: Oppo 205
Projektor: Sony 260ES 4K
Ekran projekcyjny: OzTheatre Majestic 130” 16:9 transparentny akustycznie
Fotele: RowOne Cinema Chairs x 7

Wymiary pomieszczenia kinowego: 2.65m x 4.5m x 6.5m