Meyer Sound w instalacji kinowej High End

Meyer Sound w instalacji kinowej High End

Meyer Sound w instalacji kinowej High End 1920 1281 Kino Domowe

Meyer Sound w immersyjnym świecie kina domowego

Co mają wspólnego przeboje kinowe z luksusowymi kinami domowymi, na których ekrany trafiają? Po pierwsze, każdego roku stawka jest wyższa, wyniki i efekty muszą być większe, a wpływ emocjonalny głębszy. Każdy hit filmowy musi przegonić poprzedniego rekordzistę, zaś kino domowe high end dnia dzisiejszego powinno być pod każdym względem lepsze od kina sprzed kilku lat.

To było wyzwanie, przed którym stanął Gaithersburg, MD All Around Technology, Inc. (AAT), gdy firma zmierzała do trzeciej znaczącej aktualizacji do ultra-wysokiej klasy kina domowego klienta.

W 1999 roku AAT poprosił Keitha Yatesa (renomowany akustyk) o współpracę z nimi w celu zaprojektowania małego, ale spektakularnego pokoju, w którym byłby 7-kanałowy system surround z subwooferami dla każdego kanału. System został oparty na 8-calowym projektorze CRT Runco DTV-980 z Faroudja Line Quadrupler, podczas gdy dźwięk wykorzystywał elektronikę Proceed z głośnikami i subwooferami firmy Triad. BSS DSP został użyty do dodania dwóch dodatkowych kanałów surround, a także do wyrównania i kalibracji systemu. Było to idealne rozwiązanie dla dysków laserowych 5.1 i 480i dostępnych w tamtym czasie. Taka rozdzielczość wtedy królowała 🙂

Nowe życie kina domowego

Po latach, kiedy wprowadzono nagłośnienie dyskretne w formacie  7.1. Klient zmodernizował przedwzmacniacz / procesory i wzmacniacze do rozwiązań oferowanych przez Mark Levinson. Wymienił sprzęt wideo na projektor Samsung SP-A900B Joe Kane’a oraz procesor DVDO. Sprzęt BSS DSP został zastąpiony przez JBL Synthesis SDEC-4500, JBL Bass Camp został wykorzystany do ulepszenia zarządzania basami i dodano subwoofer dla najniższych, granicznych częstotliwości.

W 2018 roku klient powiedział, że chce zaktualizować oryginalny system głośników i elektronikę, aby odtwarzać pojawiające się formaty muzyki immersyjnej. W końcu pojawiły się takie rozwiązania jak Dolby Atmos, Auro-3D czy też DTS:X. Wiele dyskusji odbyło się z prezesem All Around Technology, Timem Rooneyem. „Szukaliśmy rozwiązania wielokanałowego o dopasowanej barwie, które zmieściłoby się w 7-calowej przestrzeni istniejącej między ścianami a tkaniną” – mówi. „Byliśmy świadomi niesamowitego sukcesu Meyer Sound w pokojach postprodukcyjnych Dolby Atmos w Skywalker Sound i Netflix i chcieliśmy sprawdzić, czy flagowy system głośników do pokoju kontrolnego można skutecznie wdrożyć w domu. Klient i ja polecieliśmy do Meyer Sound w Berkeley na przesłuchanie nowego systemu Bluehorn i oboje byliśmy całkowicie zdumieni ”.

[movedo_single_image image=”140″]

Dopasowanie nagłośnienia do pomieszczenia

Trzeba było jednak wykonać trochę pracy, aby dowiedzieć się, jak system można wprowadzić do istniejącej zabudowy drewnianej wykonanej mahoniu bez znaczącego wpływu na wydajność. „Byłem na stromym końcu krzywej uczenia się, próbując zinterpretować wiele profesjonalnych i konsumenckich zaleceń dotyczących rozmieszczenia głośników w różnych formatach dźwięku przestrzennego” – kontynuuje Rooney. „Naprawdę, to łamigłówka, a każdy, kogo pytasz, ma inne zdanie. Na szczęście ludzie z Meyer Sound mają duże doświadczenie we wdrażaniu tych systemów dla hollywoodzkich studiów i współpracowali bezpośrednio z inżynierami z Dolby, DTS i Auro, aby rozwiązać podobne problemy w ich studiach. Współpraca z nimi była niesamowita, ponieważ odegrali kluczową rolę w opracowaniu standardów odtwarzania ”.

Rozmowy z klientem trwały, ponieważ jest audiofilem pierwszego rzędu. Rooney i zespół Meyer Sound zdecydowali się rozpocząć od wyboru kolumn i rozmieszczenia głośników surround dla wyższej rozdzielczości. W pierwszej kolejności skupili się na popularnym formacie dźwięku DTS 5.1, a następnie uzupełnili system o głośniki surround dla kino domowe Dolby Atmos i Auro, w odpowiedniej kolejności.

„Musieliśmy dobrze zaimplementować muzykę 5.1”, mówi Rooney, „co oznaczało, że dla lewego i prawego tylnego kanału dźwięku przestrzennego trzeba było zastosować większe, wyposażone w tubę głośniki surround Meyer Sound HMS-5. To pasowałoby do frontowego Bluehorn System LCR zarówno pod względem dynamiki, jak i barwy. Musieliśmy umieścić głośniki surround HMS w podstawowej pozycji surround 5.1, ale definicje kanałów i wymagane lokalizacje kątowe różnią się w zależności od formatu. ”

Trudna materia

Kolejnym wyzwaniem było przekazywanie sygnałów audio dla różnych formatów. „Przyciągnęło nas podejście Trinnova, ponieważ zawsze skupiali się na mapowaniu głośników, a ich implementacja jest płynna i elastyczna dla instalatora i użytkownika końcowego” – mówi Rooney. „Na przykład w świecie DTS lokalizacje efektowe nazywane są„ Surround ”, ale w Atmos, głównym surround są głośniki„ boczne ”- 90 stopni od miejsca odsłuchu. Umieszczenie zaś głośników za słuchaczami będzie uważane za„ tylne” nagłośnienie. Na szczęście DTS i Auro zgadzają się co do umieszczenia głośników z boku i z tyłu – lub z tyłu. Atmos i DTS używają przedniego „Wide”, które są podobne pod względem lokalizacji, ale Auro w ogóle nie używa tego kanału. ”

Sufit był łatwiejszy. Górny przedni lewy i prawy oraz górny tylny lewy i prawy są w większości zgodne ze wszystkimi trzema formatami. Ostateczny projekt dodał zarówno „High Center” na górze, na środku, na środku, jak i „Top” dla centralnych kanałów „Voice of God”, aby zapewnić pełną zgodność z formatem filmowym Auro 11.1.

[movedo_single_image image=”142″]

Te dwa ostatnie kanały umożliwiły klientowi pokrycie wszystkich istniejących formatów immersyjnych – jednym fizycznym układem głośników. Trinnov automatycznie zmienia mapowanie wszystkich tych lokalizacji w różnych formatach, a także zapewnia ręczne nadpisywanie, co było specyficznym żądaniem klienta. Dodatkowo, ten przedwzmacniacz / procesor ma możliwość regulacji pozornych pozycji głośników w przestrzeni odsłuchowej, pozwalając na drobne odchylenia od specyfikacji lokalizacji formatu, które mogą być uwzględnione w przetwarzaniu przestrzennym Trinnova.

„Kiedy pracowaliśmy nad scenariuszami, robiliśmy bardzo precyzyjne makiety różnych możliwych lokalizacji głośników, aby zobaczyć, jak pasowałyby do istniejącego wnętrza i istniejących zabudów” – mówi Rooney. „Korzystając z laserów, dokładnie widzieliśmy, gdzie byłyby pierwsze odbicia różnych głośników i mogliśmy zmierzyć różne poziome interakcje z zabudową pod względem odbić”.

Procedury pomogły także potwierdzić dokładne spasowanie górnych głośników i jaką swobodę mogły mieć w ich kątowym ustawieniu. „Nawet w CAD 3D byłoby to wyzwanie, aby uzyskać właściwą wersję na papierze. Pod tym względem wspaniale było pracować w ramach ograniczeń istniejącej konstrukcji ”- mówi Rooney. „O dziwo, wszystkie te krytyczne lokalizacje głośników działały dobrze w obszarach tkanin zaprojektowanych przez Keitha Yatesa 21 lat temu. Keith i ja śmialiśmy się, że za pierwszym razem wykonał swoją pracę zbyt dobrze, ponieważ remont pokoju nie wymagał przeprojektowania ”.

Zaplątani w błękitne głośniki

Ponieważ pokój kinowy byłby w równym stopniu przeznaczony do słuchania muzyki, przy remoncie w 2020 roku uwzględniono dodatkowe kwestie. Rooney kilka lat wcześniej wykonał bardzo wysokiej klasy, 2-kanałowy pokój do odsłuchu muzyki na końcu korytarza z tego kina domowego, a klient chciał mieć pewność, że nowy pokój będzie oferował zbliżone jakościowo środowisko.

W efekcie ustaleń, zdecydowano się wymienić 20-letnie głośniki przednie Triad Platinum, cztery głośniki surround i siedem subwooferów. Klient chce precyzyjnego środowiska odsłuchowego zarówno dla wciągającej muzyki, jak i filmów. Dlatego też Rooney zaproponował monitory studyjne Bluehorn System firmy Meyer Sound o pełnej przepustowości, 14 głośników surround i dwa subwoofery.

[movedo_single_image image=”141″]

Studyjne Meyer Sound w domu?

Chociaż Meyer Sound jest stosunkowo od niedawna na rynku rezydencjalnym, zdobyli sławę w profesjonalnej społeczności post-produkcyjnej. Dzięki marce prezentowanej w obiektach takich jak Fox i Warner Brothers, a także we wspomnianym wcześniej Skywalker Sound i Netflix. Rozwój Bluehorn System znalazł również swoje miejsce na słynnej scenie Newman Scoring Stage w Fox w Los Angeles, w prywatnym studiu kompozytora muzyki filmowej Johna Powella oraz w innych kluczowych obiektach kinowych i muzycznych na całym świecie.

Według Meyer Sound celem Bluehorn System było „zbudowanie systemu głośników o dużej mocy, który zachowuje absolutną liniowość amplitudy i fazy w całym słyszalnym spektrum częstotliwości. Korzystając z zaawansowanego modelowania cyfrowego i zintegrowanego podejścia systemowego, Bluehorn przywraca dokładne relacje fazowe sygnału wejściowego na wyjściu akustycznym, zapewniając niespotykaną dokładność i przejrzystość ”.

Każdy kanał systemu Bluehorn składa się z dwudrożnego, pełnozakresowego głośnika i oddzielnego dodatkowego głośnika niskotonowego z liniową charakterystyką częstotliwościową i fazową od 25 Hz do 22 kHz. Aby uzupełnić pełnozakresowy system Bluehorn, który działałby jako lewy przedni, środkowy i prawy kanał, Rooney wybrał Meyer Sound UP-4slim dla 12 innych głośników surround. „Problem z głośnikami bocznymi i górnymi w warunkach domowych polega na tym, że po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby skierować je w stronę słuchacza. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj są one umieszczone w dość dużych pudełkach, aby uzyskać wysokie SPL” – mówi. „Meyer stworzył ten mały, płytki głośnik o szerokości 11cm i głębokości 15cm, który emituje 116 dB. A jego parametry są zgodne z barwą Bluehorn. To świetne połączenie, które pozwoliło nam również wykorzystać fantastyczne środowisko Meyer Sound Galileo GALAXY DSP, które pozwala Meyerowi na wyrównanie czasu i kalibrację całego systemu. ”

Aby zwiększyć moc najważniejszej serii LFE, Rooney wybrał parę subwooferów kinowych X-400C.

Kalibracja systemu

Gdy system był już w połowie ukończony, Miles Rogers, menedżer ds. Rozwoju biznesowego Meyer Sound ds. Rynków kinowych, przyleciał na miejse aby skalibrować system. „Miles spędził trzy dni na miejscu, pracując z nami, aby mapowania głośników i tryby surround działały dobrze, a także przyspieszył cały proces kalibracji systemu. Brzmiało to niesamowicie, ale nadal mieliśmy do ukończenia kilka ostatnich zabiegów w pomieszczeniu, oświetlenia i instalacji tkanin”. mówi Rooney. Około sześć tygodni później Rogers przyleciał ponownie i spędził kilka dni na końcowej kalibracji. W tym cały dzień pracując z klientem nad dźwiękiem. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tego, jak system został złożony i bezproblemowo przechodził między formatami muzycznymi i przechodzi do aplikacji kinowej za naciśnięciem jednego przycisku.

A wydajność? „Immersyjność dźwięku przenosi ten system na zupełnie inny poziom” – mówi Rooney. „To tak, jakbyś był w słuchawkach, tyle że poza głową i całe ciało czuje dynamiczną jakość muzyki. Fizyczne odczucia tego systemu o wysokim zakresie dynamiki wnoszą cały dodatkowy poziom „bycia wewnątrz akcji”. To prawdziwe zanurzenie! ”