Serwer filmowy Strato – S&V listopad 2020

Serwer filmowy Strato – S&V listopad 2020

Serwer filmowy Strato – S&V listopad 2020 560 554 Kino Domowe

Mało popularny w Polsce, a stosunkowo popularny w ameryce – stolicy instalacji kina domowego i sal kinowych. Serwer filmowy Kaleidescape oferujący dostęp do niezliczonej ilości filmów w najwyższej jakości. Słynący z doskonałej i komfortowej obsługi systemu. Układ menu i sposób obsługi urządzenia sprawia, że nie chcemy obsługiwać innych urządzeń przeznaczonych do obsługi multimediów. Zobaczmy co na ten temat miał do powiedzenie recenzent.

WERDYKT

Serwer filmowy Kaleidescape zapewnia niezrównane wrażenia użytkownika, a jego internetowy sklep z filmami oferuje filmy Ultra HD z bezkompromisową jakością A / V, w tym niektóre tytuły, które nie są dostępne na płycie.

Byłem doskonale świadomy istnienia Kaleidescape od początku istnienia firmy, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem jego piękny interfejs ekranowy w wysokiej klasy sklepie A / V w Seattle. Od tego czasu regularnie spotykałem ten sam interfejs w domach moich klientów podczas procesu kalibracji wideo, w sklepach i na targach. W początkach Kaleidescape, kiedy jedynym porównywalnym serwerem multimedialnym był wczesny Windows Media Center na komputerach kina domowego, oferta firmy była nie tylko innowacyjna, ale także inspirująca. Świat wideo w domu zmienił się drastycznie od tego czasu, a zgrabne interfejsy takich jak Apple TV, Netflix i inne są teraz normą. Ale Kaleidescape również się zmienił, a firma przeniosła się teraz na doświadczenie mediów cyfrowych, które omija błyszczące dyski na rzecz treści dostarczanych z Internetu z jakością audio i wideo na równi z wcześniej nagranymi mediami.

menu serwera filmowego

ODTWARZACZ

Do tej recenzji firma Kaleidescape przysłała mi odtwarzacz filmów Strato S 4K Ultra HD. Recenzja produktu koncentruje się zazwyczaj na rzeczywistym produkcie, ale szczerze mówiąc uważam, że Kaleidescape to bardziej doświadczenie, niż pojedynczy produkt. Z obudową z anodyzowanego aluminium odtwarzacz filmów Strato S 4K Ultra HD to wspaniale wyglądający, zaawansowany technologicznie komponent, który ewoluował od czasu, gdy Sound & Vision dokonał po raz pierwszy przeglądu oryginalnego modelu Strato w 2016 roku. W szczególności, obudowa Strato S jest o połowę mniejsza w stosunku do oryginału i oferuje teraz 6 TB lub 12 TB wbudowanej pamięci masowej. Możesz także zdecydować się na mniejszy odtwarzacz Strato C , bez wbudowanej pamięci. Strato C może uzyskać dostęp do treści przechowywanych na odtwarzaczu Strato S podłączonym do sieci lub na jednym z serwerów Terra firmy z dowolnego pomieszczenia w domu. To, w którym kierunku pójdziesz, będzie kwestią potrzeb – a także budżetu – ponieważ wszystkie odtwarzacze Strato oferują identyczne wrażenia z Kaleidescape

Kaleidescape zaczynał jako rozwiązanie do zarządzania dużą kolekcją płyt za pośrednictwem asortymentu produktów do odtwarzania i przechowywania – jednego z zaawansowanym interfejsem, który maksymalnie upraszczał dostęp i odtwarzanie. Ale rozwiązanie firmy miało również dość wysoką cenę. Cena pozostaje brana pod uwagę, ponieważ produkty wciąż przekraczają budżet wielu osób, ale doświadczenie Kaleidescape również osiągnęło nowy poziom, który pozwala uzasadnić wysokie ceny.

Obecna linia produktów ładuje treści wyłącznie z internetowego sklepu filmowego Kaleidescape, w którym znajdziesz ogromny katalog filmów, programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, koncertów – do kupienia i pobrania. Tytuły są dostępne w formatach wideo, od standardowej rozdzielczości 480P do pełnego 4K z HDR dla filmów. Kaleidescape obsługuje wysoki zakres dynamiki HDR10, ale nie obsługuje Dolby Vision ani HDR10 +. Podczas mojej recenzji nie widziałem żadnych programów telewizyjnych dostarczanych w 4K / HDR, ale spodziewam się tego w przyszłości, ponieważ coraz więcej programów jest dostarczanych w tym formacie na platformach streamingowych, takich jak Netflix i Amazon.

Oferta Kaleidescape może brzmieć podobnie do tego, co otrzymujesz z usług takich jak iTunes, Amazon i wielu innych. Jednak  Kaleidescape jest jedyną platformą cyfrową, która dostarcza filmy o takiej samej jakości A/V, jak ich odpowiedniki na płytach. Kaleidescape nie jest usługą przesyłania strumieniowego – zakupione tytuły są pobierane bezpośrednio na Twój Strato S lub Terra Server, a następnie odtwarzane. Ostatni raz, gdy firma Sound & Vision testowała system Kaleidescape, dostęp do jej internetowego sklepu z filmami można było uzyskać tylko z przeglądarki internetowej na komputerze. Teraz dostęp do sklepu można uzyskać bezpośrednio z odtwarzacza, komputera lub aplikacji mobilnej Kaleidescape, a także pełny dostęp do informacji o koncie, list filmów i nie tylko. Ułatwia to dodawanie tytułów do kolekcji w dowolnym momencie. Wychodzisz w domu przyjaciela i słyszysz o filmie, który chciałbyś obejrzeć? Uruchom aplikację na telefonie, dodaj tytuł do swojej kolekcji, a zostanie ona pobrana do Twojego systemu i będzie gotowa do przeglądania, zanim wrócisz do domu.

Sklep z filmami Kaleidescape jest głównym powodem, dla którego zdecydowałem się zainwestować we własne Strato S podczas tej recenzji. Zawsze byłem miłośnikiem filmów i przez lata zgromadziłem ogromną bibliotekę błyszczących płyt. Ale stwierdzam, że studia powoli odchodzą od wcześniej nagranych formatów. Zawsze szukam jak najlepszych wrażeń audio-video. Z tego też powodu wolę oglądać filmy w 4K / HDR. I chociaż na płycie Blu-ray Ultra HD znajduje się spora lista tytułów, wiele wydań klasycznych filmów, które chcę posiadać, jest dostępnych tylko w formacie płyty na zwykłych płytach Blu-ray lub DVD. Duże przeboje i klasyki zajmują większość katalogu Ultra HD Blu-ray, zaś wiele niezależnych filmów ukazuje się w mniejszych formatach, takich jak Blu-ray czy DVD.

OK, ustaliliśmy, że Kaleidescape ma kluczowe zalety, jeśli chodzi o wybór treści, ale to, na czym firma zbudowała swoją reputację, to „doświadczenie obcowania” z Kaleidescape, a zaczyna się to od wspaniałego interfejsu okładki. Wyświetla bibliotekę pobranych tytułów jako ścianę okładek, którą można układać na różne sposoby, w tym alfabetycznie lub jako ruchomy, ewoluujący interfejs, który tasuje się, gdy zaznaczasz poszczególne tytuły. Okładki można tasować, aby wyświetlać podobne tytuły na podstawie gatunku i nie tylko. A dla tych, którzy nie lubią tej metody, możesz zamiast tego wybrać interfejs listy, który można sortować za pomocą wielu opcji, w tym formatu, reżysera i aktora.

Po wybraniu filmu do obejrzenia możesz natychmiast przejść do dowolnego rozdziału, a nawet wybrać jedną z wcześniej wybranych ulubionych scen demonstracyjnych – świetna funkcja dla tych z nas, którzy uwielbiają demonstrować zalety naszego kina domowego. Masz nawet możliwość tworzenia własnych ulubionych scen demonstracyjnych lub tworzenia tego, co Kaleidescape nazywa „skryptami”, które przeplatają zwiastuny, sceny i nie tylko. Chociaż interfejs Kaleidescape jest jego charakterystyczną cechą, system zapewnia znacznie więcej. Odtwarzacze są połączone w sieć i zaprojektowane do interakcji z różnymi systemami sterowania, aby zapewnić w pełni spersonalizowane wrażenia, w tym wskazówki dotyczące oświetlenia i systemów maskujących ekran projekcyjny. Niestety, nie udało mi się wypróbować wszystkich tych funkcji, ponieważ nie używam systemu sterowania w moim kinie domowym, ale widziałem je z pierwszej ręki w innych systemach i jest to fantastyczne ulepszenie.

Odtwarzacze Strato oferują wiele dobrze przemyślanych funkcji w swoich menu ustawień, w tym opcję podniesienia napisów w głównym obrazie do użytku z ekranami projekcyjnymi „zakresu”, domyślny język ścieżki dźwiękowej, a nawet wykonanie wymaganego skalowania i rozciągania dla systemów projekcyjnych z obiektywem anamorficznym. Ogólnie rzecz biorąc, byłem pod wielkim wrażeniem poziomu przemyślenia i szczegółów, które zostały wykorzystane podczas opracowywania systemu odtwarzania.

[movedo_single_image image=”97″]

Jedną rzeczą, którą początkowo martwiłem się, było to, ile czasu zajmie pobranie filmu do Strato S w celu odtworzenia – prawdopodobnie jedyny problem w usłudze dostarczania Kaleidescape. Czas pobierania zależy w dużej mierze od szybkości połączenia internetowego, a także może być konieczne uwzględnienie limitów danych w zależności od liczby tytułów, które planujesz pobrać. Moja usługa internetowa działa szybciej i stwierdziłem, że filmy w jakości HD będą pobierane w około 30 minut, a filmy 4K / HDR w około godzinę lub mniej. Nie jest to więc natychmiastowy dostęp, ale łatwy do zaplanowania, jeśli chcesz obejrzeć coś później w ciągu dnia lub wieczorem. W międzyczasie zamówienia w przedsprzedaży na filmy, które nie zostały jeszcze wydane, trafiają do kolejki i są pobierane, gdy tylko staną się dostępne.

Szybko stwierdziłem, że nie muszę przechowywać lokalnej kopii wszystkich moich tytułów na odtwarzaczu Strato S, co pomogło zaoszczędzić miejsce. (Strato S z 12 TB pamięci wewnętrznej mieści do 180 filmów 4K, 320 filmów w jakości Blu-ray lub 1800 filmów w jakości DVD.) Ponieważ wszystkie filmy, które posiadałem, można było pobrać z mojego konta, musiałem tylko zachować tytuły, do których chciałem mieć natychmiastowy dostęp lub wiedziałem, że będę oglądać w najbliższych dniach. Jedynym minusem jest to, że interfejs Kaleidescape nie wyświetla wszystkich tytułów z twojej biblioteki, tylko te pobrane do odtwarzacza.

Niedogodności

Zamierzam wypowiedzieć się na temat kilku innych rzeczy, które chciałbym zobaczyć, jak Kaleidescape doda do swojego sklepu filmowego. Najbardziej oczywistym jest szersze wsparcie dla dźwięku immersyjnego. Kaleidescape obsługuje zarówno Dolby Atmos, jak i DTS: X, z dużą ilością filmów dostępnych w obu formatach. Są jednak tytuły pozbawione Dolby Atmos lub DTS: X, gdy ten sam film można znaleźć na płycie lub w innych usługach cyfrowych z immersyjnym dźwiękiem. Konkretne filmy, o których mówię, pochodzą głównie z Universal i 20th Century Fox, chociaż podczas mojej recenzji dodano więcej tytułów Universal z Atmosem.

Zaskoczyło mnie również, że na wielu koncertach w sklepie filmowym brakuje ścieżek dźwiękowych o wyższej rozdzielczości. Na przykład sporo koncertowych Blu-ray, które mam w swojej kolekcji, zawiera wielokanałowe miksy 24-bit / 96 kHz, podczas gdy te same wersje na Kaleidescape były standardowymi bezstratnymi Dolby TrueHD lub DTS-HD Master Audio. Zaskoczyło mnie również, że nie znalazłem oferty muzycznej Dolby Atmos podobnej do tej, która jest dostępna w usłudze przesyłania strumieniowego Tidal. [Od redakcji: Według Kaleidescape, jej usługa oferuje kilka koncertów z Dolby Atmos, które można znaleźć, przeglądając kolekcje z zestawem filtrów Dolby Atmos. ] Nawet dodając albumy, które wcześniej były oferowane tylko na DVD-Audio lub SACD wydaje się czymś, co Kaleidescape może realizować, aby stworzyć nowe opcje dla audiofilskiej społeczności.