Jak wybrać właściwe głośniki do kina domowego?

Jak wybrać właściwe głośniki do kina domowego?

Jak wybrać właściwe głośniki do kina domowego? 1400 700 Kino Domowe

Dla każdego to oczywiste, że w kinie musimy mieć duży ekran. Jednak tak naprawdę, to dźwięk naprawdę ożywia wizualizacje. Które głośniki zapewniają tak niesamowite, wciągające wrażenia?

Bez względu na to, jaka jest Twoja przestrzeń, czy jest duża czy mała, zawsze powinieneś zadbać o optymalne dla Ciebie rozwiązanie kina domowego. Aby dowiedzieć się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni, poświęć trochę czasu na poznanie pomieszczenia. Zwróć uwagę na małe rzeczy, które mogłeś przeoczyć w przeszłości – od aranżacji mebli po akustykę w tej przestrzeni. Pomieszczenie jest tak samo ważnym elementem, jak każda z elektronicznych części systemu kina domowego.

Głośniki działają razem

Konfiguracja głośników zazwyczaj obejmuje wyspecjalizowany głośnik kanału centralnego, głośniki przednie oraz głośniki surround zapewniające bezkierunkowy, rozproszony dźwięk. Głośniki przednie zwykle w postaci dużych kolumn głośnikowych składają się z sekcji wysoko i średnio-tonowej oraz odrębnej niskotonowej.

Głośniki surround

To są głośniki, które zapewniają systemom kina domowego wszechogarniający dźwięk. Można to osiągnąć na dwa główne sposoby:

  • Układ głośników podstawkowych: w tym systemie używasz niedużych monitorów – mogą być takie same, jak głośnik centralny i głośniki przednie. Ustaw je w taki sposób, aby były skierowane z dala od obszaru odsłuchu. Jest to metoda zalecana przez Dolby Labs.
  • Konstrukcja dipolowa: tworzysz konstrukcję dipolową, w której masz dwa identyczne głośniki, które są ze sobą połączone w przeciw-fazie. Umieść je tyłem do siebie i na ścianie tak, aby były w równej odległości. Daje to dźwięk odbity, który jest rozproszony i trudny do zlokalizowania.

Głośniki w ścianie i suficie

Jeśli myślisz, że Twoja przestrzeń jest mała i zastanawiasz się, czy masz miejsce na zestaw kina domowego, nie martw się o to! W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem są głośniki ścienne i sufitowe.

Zostały one zaprojektowane specjalnie do przestrzeni, które nie są wystarczająco duże, aby pomieścić głośniki stojące. Możesz je dyskretnie umieścić w ścianach lub sufitach. Zaleca się zakup głośników od tej samej marki lub producenta, od którego kupiłeś głośniki pudełkowe. Zapewni to zgodność tonalną głośników.

Należy zauważyć, że zarówno konstrukcje monopolowe, jak i dipolowe mają swoje zalety i zwolenników. Ale powszechnie przyjęto, że głośniki monopolowe zapewniają lepsze wrażenia podczas odtwarzania muzyki, a konstrukcje dipolowe są lepsze dla systemów kina domowego.