HBO Max i Disney+ w 2021 roku w Polsce?

HBO Max i Disney+ w 2021 roku w Polsce?

HBO Max i Disney+ w 2021 roku w Polsce? 1920 1080 Kino Domowe

2021 = HBO Max + Disney+

Wszystko wskazuje na to że nowy rok – 2021 przyniesie nam sporo niespodzianek w segmencie usług strumieniowych. Oczywiście jeśli mowa o rynku Polskim. Pierwszą nowością jest pojawienie się w Polsce usługi HBO MAX. W USA głośno stało się o platformie ze względu na zupełnie nową politykę wytwórni filmowych względem premier filmowych. Najnowsza odsłona „Wonder Woman” miała właśnie miejsce na platformie HBO Max. Trudna sytuacja pandemiczna, wymuszająca w wielu krajkach zamknięcie kin lub ich ograniczoną pracę – zmusiła koncern WarnerMedia i studio Warner Bros. do zmiany decyzji odnośnie do trybu dystrybucji „Wonder Woman 1984”. W ten oto sposób po raz pierwszy bodajże w historii kina, wielki hit filmowy miał swoją premierę na nowej platformie strumieniowej (wcześniej był oczywiście Netflix, ale to nieco inna historia).

Ruch ten sprawił, że w USA lawinowo wzrosła ilość wykupywanych abonamentów na nową platformę strumieniową. Jak będzie w Polsce? To się dopiero okaże.
Jakby tego było mało, to według nieoficjalnych informacji także Disney+.

Dostęp do HBO Max w Polsce ma kosztować 24,90 zł miesięcznie. Aktualnie w bibliotece platformy jest około 800 filmów i 300 seriali. W Europie HBO oferuje usługę strumieniową w 21 krajach, w wielu pod marką HBO GO. Od kilku lat mogą z nich korzystać nie tylko abonenci pakietów telewizyjnych z HBO, lecz wszyscy internauci. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie oferta treści i ceny HBO Max w poszczególnych krajach w Europie. – Serwisy HBO dostępne w Europie oferowane są w konkurencyjnych cenach na poszczególnych rynkach.

Disney+ w Polsce

Co z Disney+ w Polsce? Disney niedawno ogłosił dalsze plany rozwoju swojego serwisu streamingowego Disney+. 23 lutego serwis zostanie udostępniony w Singapurze, a w dalszej części roku pojawi się w Hong Kongu, Japonii, Korei Południowej i Europie Wschodniej. Disney w komunikacie nie wskazał, czy platforma w 2021 roku zadebiutuje także w Polsce. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak zaznaczyć, że w marcu tego roku Disney podał na krótko informację o starcie w Polsce D+ jeszcze w tym roku, ale szybko się z tego wycofał.

Słowackie media podawały, że Disney+ przygotowuje się do premiery swojego serwisu na Słowacji i w Czechach, ma to nastąpić w drugiej połowie 2021 r. Platforma w pierwszej kolejności została udostępniona w USA, Kanadzie i Holandii, później w Australii, Nowej Zelandii i Puerto Rico. W czerwcu 2020 r. Disney+ został udostępniony widzom w Belgii, Danii, Finlandii, Islandii, Luksemburgu, Norwegii, Szwecji, Portugalii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Indiach, Indonezji, Irlandii, Japonii, Monako, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Koncern spodziewa się, że do końca roku finansowego 2024 jego platformy VoD będą mieć 300-350 mln subskrybentów. Tylko na Disney+ ma pojawiać się rocznie ponad 100 nowych tytułów. Platforma w 2024 roku ma mieć 230-260 mln płacących użytkowników.

HBO MAX zamiast HBO GO?

HBO Max, czyli HBO Go po rebrandingu W ocenie Michała Kozickiego, byłego prezesa HBO Polska, debiutu HBO Max w Polsce nie należy traktować w kategoriach wejścia na rynek nowego gracza, a ewolucji HBO GO, w platformę „z bardziej rozbudowaną biblioteką”. – Pandemia spowodowała dla HBO MAX istotną zmianę – wkrótce filmy będą trafiać do niej równolegle lub zamiast dystrybucji kinowej. Mamy informacje, że część produkcji Warner Brothers będzie premierować swoje filmy równolegle w kinach i HBO Max.

To jest bardzo duża zmiana. Wiemy że Disney prędzej czy później postąpi podobnie. Wielkie grupy medialne kalkulują”skoro nie możemy zarobić tyle w kinach, to przynajmniej wzmocnimy pozycję naszych serwisów streamingowych”. To czy długoterminowo się to utrzyma, zobaczymy – uważa Kozicki. – Informacja o wejściu HBO Max do Polski wywołała spore zamieszanie, mimo że konsekwencje tego “wejścia” (a bardziej “upgrade’u”) nie będą wcale aż tak duże jak mogłoby się wydawać – ocenia z kolei Kaja Szafrańska, dziennikarka i autorka kanału Jakbyniepaczeć na YouTube. – Przede wszystkim musimy pamiętać, że HBO Max nie pojawi się u nas wcześniej niż pod koniec 2021 roku – sporo się więc do tej pory może zmienić jeśli chodzi o ofertę samej platformy. Po drugie HBO Max to owszem, nowa usługa HBO, ale nie odbiegająca bardzo od tego co dziś oferuje na Polskim rynku HBO GO. Owszem – dostaniemy nowy interfejs, wyższą jakość wideo (aktualnie HBO Max oferuje 1080 p, czyli HD, ale wprowadzi wkrótce 4K) i szerszą ofertę treści oryginalnych HBO Max, ale nie będzie to żadna wielka rewolucja, tylko raczej ewolucja tego, co już dobrze znamy. Trudno więc zakładać, że zachwieje to dotychczasową dynamiką na rynku VOD w Polsce – analizuje ekspertka w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/